Ukrainian Scientists Worldwide

Українські науковці у світі

Т.Штефюк, м. Чернівці, Буковина

Маляр-аматор з Буковини

Переглядаючи одного разу в Чернівецькій обласній бібліотеці імені Михайла Івасюка книжку «Пам’ятаймо! Знаменні та пам’ятні дати Буковини в 2011 році і біографічний покажчик», я звернув увагу на запис: «3 грудня – 105 років від дня народження художника Миколи Антохіна (1906 - 2011)» [1, c.322]. Тут же пригадалася давня розмова з вчителем історії моєї рідної школи Гакман Катериною Михайлівною про те, що в нашому мальовничому селі Іспас розміщеному на правому березі річки Черемош біля підніжжя Карпат Буковини народився Микола Антохій, який був священиком і художником. Зауважив, що це напевно здійснений запис з помилкою в прізвищі про нашого земляка, тому вирішив глибше вникнути в суть цього питання.
В іншому письмовому джерелі записано: «Антохій Микола Васильович народився 20 листопада 1905 року, за іншими даними 3 грудня 1906 року в селі Іспас» [2, c.16].
Так аналізуючи публікації про митця, я для вирішення поставлених завдань опирався на письмові та усні історичні й персональні джерела, які стверджували про Миколу Антохія.

На фото о. Микола Антохій[4, c.586].
20 листопада 1905 року в сім’ї вчителя Василя Леоновича Антохія народився син, якого назвали Миколою. В фондах Державного Архіву Чернівецької області актовий запис за номером 161 засвідчує, що його мати Ганна з роду Зотта[8, арк.143]. Пізніше в сім’ї народився менший син (Осип) Йосиф. Їх батько вчителював, але не стерпів обставин і подався, як багато буковинців, у Новий Світ шукати кращої долі. Та там і помер – далеко від своєї родини і рідної землі. Мати залишилася з двома малими синами[7, c.154].
Микола був допитливим, слухняним хлопчиком. Спочатку навчався в Іспаській народній школі. Мистецькі малярські здібності мав ще з дитячих літ. Пізніше, з 1918 року продовжував здобувати освіту в українській гімназії міста Вижниці[7, c.154].
Два морги поля, які їй належали, довелось продати, щоби дати освіту своєму старшому – Миколі Антохію, священику та талановитому художнику, який творив у США[10].
На Буковині заходами управи товариства «Народний Дім», вдалося побудувати при Городовій вулиці в Чернівцях, близько університетського ботанічного саду окрему, гарну, «Бурсу імені Осипа Юрія Федьковича» на 300 осіб і в 1906 році віддали її для користування під час навчання учнів [4, c.718].
Після того як в 1922 році гімназія міста Вижниці була зліквідована гімназист четвертого класу перейшов до української гімназії в Чернівцях, де на той час розміщувалася українська бурса імені Осипа Юрія Федьковича. Там був справжній соборний збір українських дітей з майже усіх повітів Буковини, про що можна переконатися на основі правдоподібно по своєму унікальної пам’ятної фотографії бурси імені Осипа Юрія Федьковича у Чернівцях, зробленої в 1925-1926 шкільному році за ініціативи Юрія Мачука, тодішнього настоятеля бурси.

На (фотографії «Вихованці й керівництво «Бурси ім. О. Ю. Федьковича у Чернівцях» в 1925 році): знизу, зліва направо в третьому ряді десятим стоїть М. Антохій [4, c.719].
Крім вихованців бурси, інструкторів, наглядачів та інших настоятелів, тут можна побачити заслуженого педагога інспектора Антона Клима [4,c.720]. В бурсі був гурток образотворчих аматорів. Там діти виховувалися щирими і свідомими українцями. Микола вчився також рисунку й малярства у професора Євсебія Ліпецького, який пророчив йому велике мистецьке майбутнє.
У 1927 році Микола Антохій з невеличкою групою патріотичної молоді чернівецької гімназії через переслідування їх румунською владою виїхав до Бухаресту. Там складає іспити за гімназію і записується до мистецької академії «Бел - Арт».
У 1929-1930 роках він студіював малярство в Бухаресті. В 1930 році після закінчення мистецької академії повернувся на Буковину.
На прохання своєї матері Микола поступає на теологічний факультет Чернівецького університету «Короля Карла» [7,c.154]. Студії він оплачував сам своєю малярською працею, вже від цього часу присвятивши багато уваги оздобленню багатьох церков, малюючи іконостаси та безліч ікон. Крім церковно-релігійних мотивів мав Микола у своїй творчості прегарні краєвиди з природи і квітів.
У 1931 році, ще будучи студентом, улаштував, разом із односельчанином студентом-богословом Костянтином Винницьким, малярську виставу в митрополичій резиденції у Чернівцях [4, c.585]. Вона була дуже успішною, а мистецькі критики-румуни поставилися дуже прихильно до молодих митців.
В 1932 році студент-теолог Микола був призваний до румунської армії. Після закінчення однорічного терміну знову повернувся до студій теології, які закінчив у 1935 році званням магістра теології, захистивши успішно свою працю «Петро Могила». В тім же році одружився з Ольгою Волощук. У 1936 році був він рукопокладений на диякона, та в цьому ж році – на священика.
Через три місяці отець Микола Антохій отримав призначення священика до парафії в своєму рідному селі Іспас на Буковині і тут виконував свої обов’язки аж до 1940 року.
На той час завідуючим парафіяльним господарством Іспаської Свято-Вознесенської церкви був священик Володимир Тимінський син Тараса (Тита) Тимінського. За твердженням літопису Буковинської резиденції митрополитів за 1937 рік, помічниками о. Володимира в Іспасі з філією Майдан були Traian Saghin, священик з 1933 року та Nicolae Antohi (Микола Антохій), священик з 1936 року. Саме тоді на Майдані йшло будівництво нової церкви[11,c.67].
Працюючи священиком він оздобив чимало храмів Божих, вималював іконостас в Майдані (Іспаському), Мушениці, відновив іконостаси в селах Мілієво та Рівні (що на околиці міста Вижниці), Сереті й інших церквах і також виконав численні декорації в різних селах і містах Буковини.

Церква на Майдані Іспаському.

На фотографії «Група українських православних священиків», які взяли участь в посвяченні новозбудованої церкви на Іспаському Майдані, 22 червня 1937 року(зліва сидить в першому ряді о. М. Антохій) [4,c.750].
Як і багато інших священиків в період Другої світової війни покинув свій рідний край і виїхав з родиною на Захід. Там він спершу дістав призначення до парафії в Комарів (Польща, 1942) в Холмській дієцезії, потім короткий час був душпастирем у Підгірцях Грубешівського повіту на Холмщині. Звідти перейшов до парафії Городок над Бугом, де був настоятелем.
Його життєвий шлях пройшов через Лемківщину, був в Австрії, потім виїхав до Німеччини, де оселився в таборі Карльсфельд (біля Мюнхену) і працював законовчителем в таборовій гімназії та торговельній школі. Там він викладав українську історію, географію, рисунки. Продовжуючи свою малярську працю та разом з іншими митцями брав участь у образотворчих виставках. У 1946 році він переїхав до табору в Берхтесгадені (Німеччина), діставши призначення настоятеля парафії, де негайно приступив до оздоблення таборової церкви, для якої намалював прекрасний іконостас та багато ікон. Також і там продовжував він працю в гімназії. З його ательє вийшло багато картин, особливо чудових гірських краєвидів. На Заході брав він участь у багатьох персональних мистецьких виставках у Карльсфельді, Берхтесгадені та Мюнхені…
В грудні 1951 році о. Микола з родиною емігрував до США, спершу оселився в Сент Пол, штату Міннесота, далі переїхав до Міннеаполісу, де отримав карпатську парафію св. Миколая, в якій був парохом дев’ять років. Намалював ікони для церкви св. Покрови в Рочестері[1,c.25]. В 1961 році дістав о. Микола призначення від Владики Митрополита Мстислава на українську парафію св. Михайла в Міннеаполісі, де перебував настоятелем до березня 1974 року, коли відійшов на заслужену пенсію через причини здоров’я. Багато праці священик і митець о. Микола Антохій вклав у життя і добро української православної громади св. Михайла, її церкви та взагалі православної громади в Твін Сіті. В церкві він вималював всі фрески та ікони, позолотив над вівтарну арку, виготовив декорації для сцени в при церковній аудиторії де мала притулок українська школа і організації молоді: Православна Ліга Молоді та ОДУМ, якими о. Микола постійно опікувався. Був ініціатором спільного Православного Дня в Твін Сіті, який надалі традиційно щорічно влаштовується трьома православними громадами того терену, зближуючи всіх українців між собою. В 1967 році з нагоди 30-ліття служіння священиком о. Миколи, його нагороджено Наперсним Хрестом та мітрою[4,c.750].
Микола Антохій осягнув нагороду священства протопресвітерство. Протопресвітер Микола Антохій належав до Центрального Об’єднання Буковинських Українців у США.
Відійшов Микола Антохій у вічність 9 – го листопада 1983 року. Тоді газета «Свобода» писала про нього, як людину яка відзначалася великою скромністю, чутливістю, мудрістю та шляхетністю, а головне – почуттям любові та обов’язку до своєї Української Православної Церкви і свого народу.
Прощальне зворушливе слово над відкритою домовиною виголосив Митрополит Мстислав, який підніс заслуги Миколи, зразкового, висококультурного душпастиря, інтелектуального рівня священика і шляхетну людину високих прикмет. Надгробне слово виголосив д-р Іван М. Новосівський, давній друг, односельчанин померлого. Зворушливою була хвилина, коли дружина Ольга роздала родині і друзям землю привезену з рідної Буковини, яку потім всі поклали на дорогу домовину.
Протопресвітера Миколу Антохія перевезли до українського Пантеону в С. Бавид Бруці, Н.Дж., де в церкві св. Андрія Первозванного була відслужена заупокійна Літургія та Панахида.
Мав дочку Дарію, онуків Богдана, Наталію та Соню.
Пізніше, 27.09.1997 р. в Бонні (ФРН) помер рідний брат Миколи, відомий педагог, вчений зі світовим іменем, українець та буковинець професор Йосиф Антохій, почесний член Румунської та Чеської Академій наук, почесний професор Паризького, Боннського та Чернівецького університетів, автор понад 200 наукових праць[10].
Не судилося о. Миколі повернутися на вільну Україну, почути дзвони Святої Софії в золотоверхому Києві. Та воля Господня була інша. Поховали його в чужій землі на американському континенті, але ім’я цього доброго душпастиря вірного сина українського народу, довго житиме в серцях односельців.
Милує наші очі ним намальований іконостас в церкві св. Дмитрія на Майдані Іспаському. А яку мають цінність його інші творіння в тому числі серед живопису: «Волинь горить»(1947), «Засніжені Альпи» (1949), «Гуцульська церковиця»(1959), «Колядники» (1963), «Натюрморт»(1975), «Українська хата».
Видав цілу серію прегарних Різдвяних і Великодніх листівок, які стали відомі в українських поселеннях та продаж яких давав допомогу православним церквам. Серед них аквареллю, назву мною побачені: «Бандурист з хлопчиком», «Гагілки», «Мати з дитиною», «Великодня листівка».
З великою вдячністю готовий прийняти будь-які відомості про митця.
І що б не писали чи говорили сучасники, але Микола Васильович жив серед людей, що боролися за саме існування і за найелементарніші вияви свого культурного життя. На той час вони не мали змоги присвячувати багато часу, енергії та творчої снаги найтоншим виявам душі - мистецтву.
Серед сьогоднішнього покоління можуть бути різні трактування, але, на мою думку, в його поведінці з людьми він своїми незвичайними ніжними чарами чемності приманював кожного. Для того ж йому допомагало глибоке усестороннє знання живучих європейських мов, наполеглива праця, простота, скромність і аскетизм, чистота й правда та людяна зрозумілість.
Отже, мої односельці мають пишатися, що маляр-аматор о. Микола Васильович Антохій все своє життя поклав на розвиток української культури, навчав молодь, який в історію українського мистецтва увійшов, як достойний український художник, іконописець, живописець і графік.

Література

1. Біографічний довідник. Упор. А.В.Кудрицький, М.Г. Лабінський: За ред. А.В. Кудринського – К.: Укр. енцикл., 1997. – 700 с.
2. Богайчук М.А. Література і мистецтво Буковини в іменах: Словник – довідник. – Чернівці: «Букрек», 2005. – 312 с.
3. Енциклопедія Сучасної України. Т.1. Київ. – 2001. – 823 с.
4. Квітковський Д., Бриндзан Т., Жуковський А. Буковина, її минуле і сучасне. — Париж-Філядельфія-Дітройт, 1956. — 965 с.
5. Пам’ятаймо! (Знаменні та пам’ятні дати Буковини в 2011 році): бібліогр. Покажчик. – Чернівці: Прут, 2010. – 342 с.
6. Помер отець протопресвітер Микола Антохій/ Свобода, 1983. 12 листопада Ч.218, 26 листопада Ч.225
7.Чередниченко Д. Над Черемошем народився: (Про Антохія М. художника) // Дзвін. - 2006. – Ч.1. – с. 153-155.
8. Державний Архів Чернівецької області. – Ф. 1245. – Оп.4. Спр. 36. – Арк.286.
9. Словник іншомовних слів. За ред. чл.-кор. АН УРСР О.С.Мельничука. – К.: Гол.ред. УРЕ АН УРСР, 1974. – 774 с.
10. Огуй О. Йосиф Антохій — європейський педагог з Буковини // Буковинський журнал. – 2007. – 4. – С.265-268.
11. Anuarul Mitropoliei Bucovinei pe anul 1937. – Cernauti: Editura Consilialui eparhial ortodox al Bucovinei, Tipografia Mitropolitul Silvestru. -194 p.

Views: 514

Comment

You need to be a member of Ukrainian Scientists Worldwide to add comments!

Join Ukrainian Scientists Worldwide

Оголошення

Наші партнери:

Увага! у зв'язку з технічними роботами посилання з цього розділу перенесено на сторінку Партнери

© 2018   Created by Khalavka Yuriy (Халавка Юрій).   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service